V teplej vode chirurgického pavilónu trenčianskej fakultnej nemocnice bola objavená nebezpečná baktéria legionella, ktorá spôsobuje závažné ochorenie pľúc známe ako legionárska choroba. K tomuto záveru dospela analýza vykonaná denníkom SME v akreditovanom laboratóriu ALS Czech Republic v Česku, ktorá odhalila prítomnosť tejto baktérie vo vodovodnom potrubí nemocnice.
Spochybnená výmena potrubí
Podľa odborníkov sa legionella často vyskytuje v starých a neudržiavaných vodovodných systémoch. Teplovodné potrubia v nemocnici mala byť pred piatimi rokmi vymenené firmou Camase na základe koncesnej zmluvy, no existuje podozrenie, že namiesto výmeny došlo len k ich premaľovaniu. Tieto pochybnosti boli podporené aj nálezmi hygienikov z predchádzajúceho roka, keď bola tiež zistená prítomnosť legionelly vo vode nemocnice. Kvôli týmto nejasnostiam krajský prokurátor Roman Kutiš nariadil nové policajné vyšetrovanie celej záležitosti.
Reakcia nemocnice
Trenčianska nemocnica dôrazne odmieta výsledky rozboru a spochybňuje jeho presnosť. Podľa hovorkyne nemocnice Martiny Holecovej nie sú informácie poskytnuté denníkom SME pravdivé a nemocnica sa ohradila proti difamačným výrokom. Nemocnica tiež uviedla, že nemá k dispozícii žiadny protokol o výsledkoch rozboru vody, ktorý by mohol potvrdiť tvrdenia denníka.
Nebezpečenstvo legionelly
Legionella je baktéria, ktorá môže spôsobiť ťažký zápal pľúc, známy ako legionárska choroba. Infekcia sa prenáša vdychovaním aerosólu, ktorý vzniká z kontaminovanej vody, napríklad pri sprchovaní. Ohrození sú najmä starší ľudia, osoby s oslabenou imunitou alebo s chronickými ochoreniami. Ak nie je choroba včas liečená antibiotikami, môže mať smrteľné následky.
Podľa odborníkov je legionella odolná voči bežne používaným dezinfekčným prostriedkom a môže prežívať aj pri teplotách do 50 °C. Výskyt tejto baktérie preto predstavuje systémový problém, ktorý vyžaduje dôkladnú údržbu vodovodných systémov, aby sa zabránilo jej šíreniu.
Ďalšie vyšetrovanie
Nález legionelly v trenčianskej nemocnici vyvolal obavy medzi pacientmi aj personálom. S ohľadom na pretrvávajúcu neistotu ohľadom skutočnej výmeny potrubí, bude kľúčové, akým spôsobom prebehne ďalšie vyšetrovanie a či sa preukáže prítomnosť baktérie v ďalších častiach nemocničného komplexu.
Pre verejnosť zostáva legionella stálym nebezpečenstvom, najmä v starších budovách a neudržiavaných vodovodných systémoch, čo podčiarkuje potrebu pravidelnej kontroly a preventívnych opatrení.
Legionella: Bežný obyvateľ vodovodných systémov, nie nový problém
Baktéria Legionella je prirodzene sa vyskytujúci mikroorganizmus, ktorý sa nachádza v prírodných vodných zdrojoch, ako sú rieky, jazerá a pôdy. V mestských podmienkach sa však táto baktéria dostáva aj do našich potrubí, vodovodných systémov a klimatizačných zariadení, kde sa môže ľahko množiť.
Hoci slovo Legionella môže vzbudzovať obavy, jej výskyt v týchto systémoch nie je žiadnou novinkou. Baktéria sa bežne vyskytuje v malých koncentráciách, ktoré nie sú pre zdravých jedincov nebezpečné. Problém nastáva, keď sú podmienky priaznivé pre jej nadmerné množstvo – napríklad v teplej vode medzi 25 a 45 °C, v stagnujúcich vodných systémoch alebo v zanedbaných klimatizáciách.
Ochorenie, ktoré baktéria Legionella spôsobuje, tzv. legionárska choroba, je závažné najmä pre osoby so zníženou imunitou, starších ľudí alebo ľudí s chronickými ochoreniami. Zdraví jedinci sú však voči infekcii pomerne odolní.
V posledných rokoch sme svedkami zvýšeného záujmu o kontrolu a prevenciu výskytu tejto baktérie, najmä v súvislosti s narastajúcim využívaním klimatizácií a zložitejšími vodnými systémami vo veľkých budovách.
Zásadné však je pripomenúť, že Legionella nie je žiadnou novou hrozbou – je prítomná už celé desaťročia a vhodné udržiavanie systémov a pravidelná kontrola sú efektívnymi nástrojmi, ako znížiť riziko jej rozšírenia.
Hoci ide o problém, ktorý by sa nemal podceňovať, pri dodržiavaní základných hygienických pravidiel a pravidelnej údržbe vodovodných a klimatizačných systémov sa riziko nákazy dá účinne minimalizovať.