22 najčastejšie pokladaných otázok o Legionelle

,

Nižšie najdete 22 najčastejšie kladených otázok o nebezpečnej baktérii Legionella.

1. Čo je to Legionárska choroba?

Legionárska choroba je ochorenie spôsobené baktériou Legionella, ktoré vyvoláva príznaky zápalu pľúc, v miernejšom prípade len „legionársku horúčku“. Legionárska choroba sa nevyskytuje už tak často ako predtym, kedy nebol dávaný taký dôraz na dezinfekciu klimatizačných zariadeniach, ktoré sú pre legionelly liahňou. Legionárská choroba bola prvykrát objavená a pomenovaná v roku 1976, kedy vypukla jej prvná epidémia. Stalo sa tak v hoteli vo Philadelphii na zraze bývalých legionárov (preto Legionárska choroba). Každým rokom sa touto chorobou nakazí nieko%lko desiatok ľudí.

2. Kde se Legionella vyskytuje?

Túto baktériu možno bežne nájsť vo veľmi malom množstve v zemi a vo vode z vodovodu. Problém nastáva až vo chvíli, keď sa baktéria je schopná množiť. To sa deje vo vode o teplotách 25 – 55 stupňov Celzia a najmä tam, kde sa voda nepohybuje (stojatá voda, mŕtve miesta v potrubí). Silný prúd vody môže baktérií v raste zabránit.

3. Aké sú príznaky Legionárskej choroby?

Obdobie medzi nakazením sa baktériou a prvých príznakov ochorenia (inkubačná doba) je približne dva až desať dní. Ochorenie začína rýchlym nástupom bolesti hlavy, bolesti svalov a prichádza aj pocit celkovej nevoľnosti. Nasleduje zápal pľúc s vysokou horúčkou nad 39 stupňov Celzia. Niektorí pacienti trpia vracaním a hnačkou. Toto ochorenie môže mať aj vážne následky. Na druhej strane môže byť účinne liečenie okamžitým podávaním správnych antibiotik.Legionella

4. Aké sú príznaky miernejšej formy ochorenia – Legionárskej horúčky?

V rozmedzí dvoch až piatich dní pacient zažije mierne chrípkove príznaky, ako je horúčka, bolesti hlavy, bolesti svalov a kašeľ. V tejto fáze je ťažké príznaky odlišiť od iných druhov chrípky. Táto mierna forma ochorenia nie je nebezpečná a môže sa zaobísť bez ďalšieho pokračovania.

5. Ako sa Legionárska choroba lieči?

Toto ochorenie možno účinne liečiť. Zotavenie je možné v prípade užívania správnych antibiotík. Zásadné je, že sú podávané okamžite. Tieto antibiotiká môže  predpísať každý lekár. Zotavenie trvá niekoľko týždňov. Čím skôr je liečba zahájená, tým lepšie. Ak Legionárska choroba nie je správne alebo okamžite liečená, môže mať fatálne následky.

6.Ako sa nákaza prenáša?

Infekcia prebieha v pľúcach. Predpokladá sa, že se prenáša vdýchnutím baktérií v kvapôčkach  vody rozptýlené vo vzduchu (hmla, para). Táto choroba nie je nákazlivá. Domáce zvierata sa nemôžu nakaziť.

7. Je bezpečné sa osprchovať?

Áno, je. Legionárskej chorobe možno ľahko zabrániť. Baktérie sa môžu množiť v potrubí teplej vody a v teplovodných systémoch akumulačných nádrží (např. kotlov). Ak  teplota tejto vody je medzi 25 až 55 stupňami Celzia môžu sa baktérie množiť. Pri teplotách vyšších ako 60 stupňov Celzia baktéria už prestáva rásť, takže teplota v systéme teplej vody musí býť nastavená aspoň na spomínaných 60 stupňov Celzia. Potom nič nehrozí.

Legionella ve sprše

8.Je nejaké riziko nákazy prostredníctvom kohútika – napr. pri umývaní riadu?

Ak je teplota vášho kotla aspoň 60°C, nemusíte sa ničoho obávať. A aj v opačnom případe je riziko nákazy zanedbateľné. Legionellou sa nakazí väčšinou len človek so silne oslabenou imunitou.

9. Je nejaké riziko nákazy Legionelly pri použití kávovaru, alebo naparovacej žehličky?

Neexistuje žiadne riziko. Kávovary a parné žehličky pracujú pri teplotách výrazne vyšších ako 60°C Celzia, která baktérií znemožní rásť.

10. Je bezpečné používať sprej na „osvieženie“ listov rastlín, ak bol na parapete (na slnku) dlhšiu dobu?

Pred zalievaním dôrazne odporúčame z postrekovača vypustiť vodu a napustiť ho novou.

11. Hrozí nebezpečenstvo z radiátorov?

Jedná sa o neškodné zariadenia. Aj keď dôjde k odparovaniu nedochádza k vytváraniu kvapôčok alebo hmly. Napriek tomu sa odporúča pravidelné čistenie týchto vodných nádrží chlórom či inou dezinfekciou.

12. Hrozí nebezpečenstvo zo zvlhčovačov vody?

Zvlhčovače, ktoré pracujú skrze vyparovania nepredstavujú riziko, pretože nevyrába hmlu. U zvlhčovačov, ktoré hmlu vytvárajú však isté riziko nastať môže. Odporúčame nádržku zvlhčovača pravidelne dezinfikovať.

13. Prečítal som niekoľko článkov o solárnych kotlov. Teplota v tomto type ohrievača vody je len 45° Celzia. Je tu riziko, že budú infikované Legionellou?

Vzhľadom k neustále se meniacej teplote v zásobníku kotla a teplote centrálneho kotla, ktorá je určite nad 60°C sa netreba nákazy obávať.

14.Môže klimatizácia v aute spôsobiť problém?

V tejto klimatizácií nedochádza k produkcii hmly, takže riziko je minimálne. Napriek tomu doporučujeme pravidelnú dezinfekciu v servise.

15.Som v nebezpečenstve, ak zalievam na záhrade trávnik záhradnou hadicou?

Ak je použitá studená voda z kohútika nehrozí žiadne riziko. Teplota v tomto okruhu zriedkakedy dosiahne 25°C. Avšak, ak používáte záhradnú hadicu, ktorá bola na slnku  dlhšiu dobu, potom je tu zvýšené riziko rastu baktérií.

16. Mám malý rybník s fontánou. To vytvára „hmlu“ a počas horúceho leta sa voda môže pomerne ohriať. Som v nejakom nebezpečenstve?

Všeobecne možno povedať, že riziko je veľmi malé. Je nepravdepodobné, že by teplota v nádrži zostala nad 25 stupňov Celzia po dobu jedného týždňa. Okrem toho, rybník obsahuje i ďalšie baktérie a organizmy vedľa akejkoľvek baktérie legionella. Tie nejakému výraznému rastu baktérie legionella zabráni.

17. Aké je riziko nákazy v mojom súkromnom bazéne?

V prípade, že voda správne cirkuluje a ideálne je chlórovaná, nehrozí žiadne riziko. Pre sprchy pri bazéne platí to isté, čo pre všetky ostatné sprchy a potrubia teplovodných a horkovodných systémov – minimálna teplota 60°C v kotle, alebo prepláchnutie vodou zohriatou na najmenej 60°C každý týždeň.

18. Čo môžem  urobiť osobne, aby som predišiel infekcií s baktérií Legionella?

Môžete prijať tieto opatrenia:
1) Potom čo ste bol preč na pár týždňov, môžete  vyčistiť prívod vody preplachovaním sprchy len horúcou vodou.
2) Môžete tiež skontrolovať či je teplota bojlera alebo kotla nastavená aspoň na 60°C.
3) Ak máte vírivku, čistite ju pravidelne dezinfekčnými prostriedkami používanými pre čistenie bazénov.

19. Môže si nechať súkromná osoba nechať otestovať vzorku vody na prítomnosť baktérie legionella?

Áno, to je možné vykonať v špecializovaných labolatóriach.

20. Je riziko infekcie v saune?

Ak sa príjmu správne opatrenia sauny predstavujú zanedbateľné riziko.

21. Hrozí riziko infekcie pri návšteve plaveckého bazéna?

Verejné bazény sú bohato chlórované a riziko tu teda spravidla nehrozí.

22.Som zodpovedný za dodávku pitnej vody na verejnom mieste (hotel, bazén atď.). Čo môžem robiť, aby som sa uistil, že inštalácia nepredstavuje riziko?

Okrem doporučenej teploty 55-60°C, je potreba zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vody v potrubí. Ďalej sa tiež odporúča periodická dezinfekcia vody. Trendy v úprave teplej vody nájdete tu.

Nechaj odpoveď

Váš email nebude zverejnený. Povinné polia sú označené *