Články

legionella resov

Zhrnutie epidémie legionelly v Poľsku: 165 chorých, 25 úmrtí

,

Epidémia legionely, ktorá v roku 2023 zasiahla Poľsko, bola jednou z najväčších výziev pre hygienické služby v krajine. Hygienická a epidemiologická stanica zhrnula epidémiu hlásením: 25 úmrtí a 165 ľudí nakazených baktériou Legionellou.

Starosta města Rzeszów Konrad Fijołek a prezident Městské vodárenské a kanalizační společnosti v Rzeszówě Robert Potoczny

Epidémia Legionelly v poľskom Rzeszówě má na svedomí už 7 životov (aktualizace)

,

Vo štvrtok 17.8. podľa serveru onet.pl informoval riaditeľ Ríšovskej fakultnej nemocnice Grzegorz Materna o výskyte legionárskej choroby u niekoľkých pacientov. V piatok 18.8. zverejnila hlavná hygienická stanica v Rzeszówě (Sanepid) informáciu o 15 potvrdených prípadov nákazy Legionellou u hospitalizovaných osôb v nemocnici v Rzeszówě.

Legionella v bazéne

Legionella: Prevencia a eliminácia pre prevádzkovateľov

,

Baktéria rodu Legionella sa vo vode vyskytuje pomerne prirodzene. Väčšinou však nejde o množstvo, ktoré môže ohroziť naše zdravie. A to dokonca ani v prípade, keď už sa vo vode baktérie premnožili a dôjde k požitiu kontaminovanej vody.

Legionella riziko

Legionella na Slovensku – zdravotné riziko a nová legislativa

,

Žijeme v symbióze s rôznymi baktériami ale nie všetky predstavujú pre človeka zdravotné riziko. Prevažná väčšina ľuďom nijako neublíži, niektoré sú dokonca zdraviu prospešné. Teda pokiaľ sa vyskytujú tam, kde majú. V prípade človeka sú vítané predovšetkým v hrubom čreve. Problém predstavujú baktérie vyskytujúce sa v pitnej vode.

Ako na baktérie rodu Legionella

,

Baktéria legionella (Legionella pneumophila) môže spôsobiť dosť vážne ochorenie. Sú známe aj prípady smrti. Toto ochorenie sa prejavuje takmer zhodnými príznakmi, ktoré má zápal pľúc. Väčšina ľudí sa legionelly nemusí výraznejšie obávať, nie je pre nich vážnejším nebezpečenstvom. Pokiaľ má však napadnutý jedinec zníženú imunitu, môže nastať problém. Nebezpečenstvo hrozí najmä u starších ľudí, detí alebo všeobecne oslabených ľudí. Slabý imunitný systém umožní rýchly rozvoj zápalu pľúc.