Články

Legionella riziko

Legionella na Slovensku – zdravotné riziko a nová legislativa

,

Žijeme v symbióze s rôznymi baktériami ale nie všetky predstavujú pre človeka zdravotné riziko. Prevažná väčšina ľuďom nijako neublíži, niektoré sú dokonca zdraviu prospešné. Teda pokiaľ sa vyskytujú tam, kde majú. V prípade človeka sú vítané predovšetkým v hrubom čreve. Problém predstavujú baktérie vyskytujúce sa v pitnej vode.

Ako na baktérie rodu Legionella

,

Baktéria legionella (Legionella pneumophila) môže spôsobiť dosť vážne ochorenie. Sú známe aj prípady smrti. Toto ochorenie sa prejavuje takmer zhodnými príznakmi, ktoré má zápal pľúc. Väčšina ľudí sa legionelly nemusí výraznejšie obávať, nie je pre nich vážnejším nebezpečenstvom. Pokiaľ má však napadnutý jedinec zníženú imunitu, môže nastať problém. Nebezpečenstvo hrozí najmä u starších ľudí, detí alebo všeobecne oslabených ľudí. Slabý imunitný systém umožní rýchly rozvoj zápalu pľúc.

Legionella – Najväčšia epidémia legionárskej choroby

,

Legionella, gram negatívnej baktérie, sa dokáže úspešne množiť a šíriť v rozvodoch vody a tiež ventiláciou. Antropogénne prostredie jej maximálne vyhovuje. Vzduchotechnické a teplovodné systémy v konferenčných sálach, kancelárskych budovách alebo nemocniciach pre ňu predstavujú ideálny úkryt.

Nebezpečenstvo skryté v rozvodoch vody: bakteriálne biofilmy

,

Vedci zo švédskeho Lundu pred niekoľkými rokmi predstavili výsledky výskumu zaoberajúceho sa mikrobiálnym osídlením vodovodných potrubí. V článku prezentovali zistenie, že pohár pitnej vody obsahuje takmer desať miliónov baktérií

fakta

Štatistiky a fakty o Legionelle

,

Legionella je vnútrobunkovým parazitom, ktorý vnikne do našich buniek a množia sa v nich. Prinášame niekoľko stručných informácií a fakt o tejto zákernej baktérii.

Čo je pontiacka horúčka?

,

Pontiacka horúčka je miernejší prejav nákazy baktériou Legionellou. Pri pontiackej horúčke dochádza k podobným prejavom ako pri chrípke.

kontaminace legionellou

Opatrenia na zníženie kontaminácie Legionelly

,

V boji proti baktériám, ako je Legionella je nutné používať viac metód zároveň pre jej absolútnu elimináciu a zníženie rizika opakovaného výskytu v rozvodoch.