Legionella na Slovensku – Problémom je všeobecné podceňovanie rizík

,

Na košickom sídlisku Tahanovce sa objavila Legionárska choroba. Ide o ťažšiu formu zápalu pľúc vyvolanú baktériou legionella. K nákaze dochádza vdýchnutím kontaminovaných kvapôčok vody.

legionella v pľúcach

Prvá správa o výskyte choroby sa objavila na sociálnej sieti v stredu večer 14.2. Informácie pochádzala od obyvateľky košického sídliska Ťahanovce Liliany.

„Všetci, ktorí žijete na uliciach Pekinská a Čínska, pokiaľ máte dlhodobo symptómy ako teplota a kašeľ, dajte si urobiť test na legionelle. Dcére ju lekár potvrdil, dva mesiace kašľala, ani antibiotiká nezabrali. Musel to riešiť pľúcny lekár.“

Ako informuje košický korzár.sme.sk, už štyri mesiace rieši obdobné symptómy aj František z Berlínskej ulice v košických Tahanovciach.

„Prvýkrát mi legionellu potvrdili v novembri. Veľa som kašľal, tak ma doktorka poslala na ORL, pretože som mal problém aj s uchom a tam mi z krvi zistí legionellu. Dostal som desaťdňové antibiotiká s tým, že ďalší test mi urobia minimálne šesť týždňov po antibiotikách,“ uviedol František.

Čo je to Legionella a odkiaľ sa vzala?

Legionely sú patogénne mikroorganizmy, ktoré môžu predstavovať vážne zdravotné riziko. Vyskytujú v umelých aj prírodných vodných systémoch av pôde. V umelom prostredí (rozvody vody, klimatizácia, vírivky, bazény atď) je ich rast umožnený najmä vďaka použitiu nevhodných materiálov, nedostatočnou údržbou vodovodných rozvodov a nesprávne nastavenou teplotou vody. V súčasnosti je známych približne 61 rôznych druhov baktérií rodu Legionella, pričom približne polovica z nich je spojená s ochorením u ľudí. Najčastejším pôvodcom ochorenia je druh Legionella pneumophila. Ďalšie informácie: https://sk.wikipedia.org/wiki/Legionela

Legionelly sú zodpovedné asi za 13 percent existujúcich zápalov pľúc. Inkubačná doba, teda doba medzi nakazením a prejavom prvých príznakov, je 2 – 10 dní.

Ako sa prejavuje ochorenie Legionellou?

Legionárska choroba, ako bolo ochorenie neskôr pomenované, je ľahko zameniteľná s inou pľúcnou chorobou. Nemáva špecifické znaky, podľa ktorých by sa dala jednoznačne určiť. Inkubačná doba je 2 až 10 dní (ale môže byť aj dlhšia) a prvé príznaky sa podobajú obyčajnej chrípke. Legionárska choroba sa spočiatku prejavuje celkovou slabosťou, malátnosťou a bolesťou hlavy. Neskôr nastupuje mírny, väčšinou suchý kašeľ.

Prejavy legionárskej choroby

Prejavy legionárskej choroby

V niektorých prípadoch však môže dochádzať k vykašľavaniu hlienu av 20 percentách prípadov potom aj k vykašľavaniu krvi, čo je sprevádzané bolesťou na hrudi. Ide v podstate o príznaky podobajúce sa zápalu pľúc vírusového typu.

Ako a kde sa môžem legionelou nakaziť?

V prírode (rybníkoch, nádržiach a prameniskách) človeka neohrozí, pretože sa nedokáže namnožiť do koncentrácie, ktorá by bola schopná vyvolať ochorenie. Veľmi dobre sa však prispôsobila antropogénnemu prostrediu.

Rizikovými miestami výskytu legionelly sú rozľahlé budovy pretkané spletitou sieťou ventilačných a potrubných systémov – hotely, akvaparky, nemocnice alebo kancelárie.

Legionella sa šíri všade, kde je voda alebo vodná para. 

Para sa najčastejšie vytvára pri spustení sprchy, vo vírivke, vo fontánach alebo v klimatizačných systémoch.

Pokiaľ nie je váš domový rozvod navrhnutý správne (voda v systéme stagnuje) a neprebieha u vás ani dezinfekcia vody (termická či chemická), môžete mať problém.

Čo robiť, aby som sa nenakazil?

Nákaza prebieha cez pľúca vniknutím miniatúrnych kvapôčok vody, v ktorých je baktéria obsiahnutá. Je teda nutné dbať na dobrú životosprávu, posilňovať imunitu, nefajčiť.

U pacientov po operáciách alebo pri inom oslabení, najmä pri užívaní imunosupresívnych liekov, by sme odporučili vyhnúť sa miestam, kde sa tvorí para z teplej vody. Verejné sprchy, bazény, wellness a pod. Pri podozrení na nákazu navštívte okamžite lekára. Po potvrdení nákazy bezodkladne oznámte problém správcovi budovy, alebo tomu, kto zodpovedá za kvalitu vody v mieste nákazy.

Ďalej sa odporúča obmedziť sprchovanie hlavy a tváre. To sa týka najmä miest, kde sa voda púšťa len raz za čas napríklad v rekreačných strediskách. Sprchovaniu tváre a hlavy by sa rozhodne mali vyhnúť ľudia so zníženou imunitou aj pacienti podstupujúci onkologickú liečbu, ak vedia, že majú vo svojom dome problém s legionelou. Problém sprchovania spočíva v tom, že pri ňom vzniká veľké množstvo aerosólu.

Chcete ušetriť stiahnutím teploty bojlera? Nerobte to!

Znížiť teploty bojlera môže byť z hľadiska šetrenia lákavé, odborníci ho ale príliš neodporúčajú. Naopak sa prikláňajú k zaizolovaniu rozvodov teplej vody či odstráneniu slepých ramien, čo tiež povedie k výrazným úsporám energie. Odporúčajú tiež napustiť si vaňu namiesto sprchovania, neumývať riad pod tečúcou vodou alebo používať obmedzovače prietoku spŕch. Podľa teplární vo všeobecnosti nie je dobré prevádzkovať rozvody teplej vody dlhodobo pri teplotách nižších ako 45 °C.

Automatické prehriatie bojlera je doporučované ako jedno z najdôležitejších preventívnych opatrení pri boji s baktériami rodu Legionella. Rovnako pomôže pri udržiavaní rozvodov teplej vody na teplote vyššej ako 60 °C. Pokiaľ teplota vody klesne pod 45 °C začnú sa baktérie množiť. Teploty vody pohybujúce sa medzi 20 až 40 ° C sú, ako už bolo povedané pre Legionelly priam ideálne.

Dezinfekcia vody

Z hľadiska dezinfekčných metód vhodných na zaistenie potrubných systémov sa ako najúčinnejšia dezinfekcia vody javí použitie tzv. chlórdioxidu. Oproti bežne používanému chlóru má mnoho výhod, predovšetkým lepšiu rozpustnosť v studenej vode, vyššiu dezinfekčnú kapacitu, jeho dezinfekčný účinok je málo závislý od pH a navyše nevytvára s nečistotami obsiahnutými vo vode vedľajšie produkty na báze trihalometánov. Hubia aj spory a riasy a navyše vykazuje predĺžený reziduálny účinok.

Ďalšie informácie a novinky

 

Nechaj odpoveď

Váš email nebude zverejnený. Povinné polia sú označené *