Stáhnutí bojleru pod 45 stupňov Legionelle svedčí: čo robiť a nerobiť

,

Baktérie z čeľade Legionella, tzv. pôvodce. Pontiatické horečky alebo závažnejšie legionárske choroby. Ak nie je včas rozpoznaná a liečená, môže prerásť až do vážneho zápalu pľúc. Lidé se sníženou imunitou jsou nepřekvapivě náchylnější k závažnějšímu průběhu legionářských nemocí. Baktérie sa najlepšie darí vo vlažnej vode. Úsporná opatrenia ako znižovanie teploty vody v kotli potom jej množenie nahrávají.

Legionella v dátumoch

To, čo sa deje v Českej republike, je od roku 2005 uznávané ako trend. Pre predstavu v roku 2005 bolo zaznamenaných sotva 30 prípadov týchto ochorení, o desať rokov neskôr teda v roku 2015 už bolo zaznamenaných 270 prípadov. V roku 2021 boli prípady legionárskych chorôb alebo Pontiatické horečky dle údajov ISIN (Informačný systém infekčných chorôb) zachytené 241. Vzhľadom na hlbokú energetickú krízu, ktorá vedie ľudí k širšej energii, kde sa dá, možno očakávať ďalší nárast prípadov. Výrazným znižovaním teploty vody v jleru sa totiž Legionellám vytvára priamo ideálne životné podmienky.

Baktérie z rodiny Legionell sú prítomné vo veľkom počte prípadov aj 60-krát ročne. Ideálne je pre nejakú teplotu vody medzi 20 – 40 °C, darí sa jej to v rozvodoch s nožstvom slepých odbočiek a nízkej cirkulačnej vody. Časti sú pokryté korozívnymi produktmi a môžu sa ďalej poškodiť.

Čo robiť a nerobiť?

Snížit teploty kotla musí být z hlediska šetření lákavé, odborníci ho ale príliš neodporúčajú. Musíme sa vedieť postarať o svoju spotrebu energie a ako sa o ňu starať. Odporúča sa tiež napustiť si vanu miesto sprchování, nemýt riad pod tekoucou vodou alebo používať omezovače prietoku sprchy. Pre teplotu by teplota nemala presiahnuť 45 °C.

Bojler

Automatická ochrana kotla je potvrdená ako jedno z najdôležitejších preventívnych opatrení proti baktériám z čeľade Legionella. Rovnako pomôže u držania rozvodov teplej vody pri teplote vyššej než 60 °C. Ak je voda vystavená teplotám 45 °C, dochádza k množeniu baktérií. Temploty vody pohybujúce sa medzi 20 až 40 °C sú, ako už bolo povedané pre Legionelly priamo ideálne.

Tu je to, čo potrebujete vedieť o vašej situácii a tvári. Toto je cesta, kde musíme zostať v kontakte. Sprchovanie tváre a hlavy to sa rozhodne mali vyhnúť ľudia so zníženou imunitou a pacienti podstupujúci onkologickú liečbu, pokiaľ vedia, že majú vo svojom dome problém s Legionellou. Problém sprchování spočíva v tom, že pri ňom vzniká veľké množstvo aerosólu.

Baktérie z rodiny Legionell nie sú v žiadnom prípade bezpečné, ale nie sú bezpečné. Sprchy, rozprašovače a ďalej výroba veľkého množstva aerosólov tak, aby neboli vyrobiteľné, tzv. dýchateľné aerosólové frakcie. Podstatné je, že v aerosóle nie je potrebné dodržať capénky menšie než 5 μm.

Dezinfekcia vody

Z hľadiska dezinfekčných vhodných pre zaistenie systémov sa ako nejúčinnejšie dezinfekcia vody používajú tzv. chlórdioxid. Je dôležité udržať chlór pod kontrolou, zlepšiť kvalitu vody, udržať ju pod kontrolou a udržať ju v dobrom stave po dlhú dobu. Hubí a spory a riasy a navyše vyaktywa predĺžený reziduální účinek.

 
Zdroje
1. Informačný systém infekčných chorôb(ISIN)
2. MUDRA, R., MARTINKOVÁ, I., FIEDOROVÁ, M., HANSLÍKOVÁ, D.: Legionella alebo Čert nikdy nespí. Prehľadová práca Dostupné online. https://hygiena.szu.cz/pdfs/hyg/2014/01/11.pdf

Nechaj odpoveď

Váš email nebude zverejnený. Povinné polia sú označené *