Epidémia Legionelly v poľskom Rzeszówě má na svedomí už 7 životov (aktualizace)

,

Vo štvrtok 17.8. podľa serveru onet.pl informoval riaditeľ Ríšovskej fakultnej nemocnice Grzegorz Materna o výskyte legionárskej choroby u niekoľkých pacientov. V piatok 18.8. zverejnila hlavná hygienická stanica v Rzeszówě (Sanepid) informáciu o 15 potvrdených prípadov nákazy Legionellou u hospitalizovaných osôb v nemocnici v Rzeszówě.

Dnešným dňom však bola nákaza potvrdená už u 113 pacientov. 7 ľudí legionárske choroby podľahlo.

Aktualizace k 28.8. – O ďalších troch úmrtiach ľudí nakazených legionelou informovala v pondelok hygienická a epidemiologická stanica v Rzeszówě. V celej krajine zomrelo celkom 11 ľudí.

Starosta města Rzeszów Konrad Fijołek a prezident Městské vodárenské a kanalizační společnosti v Rzeszówě Robert Potoczny

Starosta mesta Rzeszów Konrad Fijołek a prezident Mestskej vodárenskej a kanalizačnej spoločnosti v Rzeszówe Robert Potoczny na tlačovej konferencii

Medzi mŕtvymi sú tri ženy a štyria muži vo veku 64 až 95 rokov. Všetci zosnulí boli dlhodobo chorí ľudia s oslabenou imunitou. Jeden 86-ročný muž sa už vyliečil. Nakazení sú hlásení v Rzešove a okrese Rzeszów, ďalej sú zasiahnuté Dębica, Přemyšl, Kolbuszowa, Łańcut a Sędziszów Małopolski .

Kvôli rastúcemu počtu nakazených ustanovilo vedenie mesta krízový štáb a prijímajú preventívne opatrenia. Cez víkend prebehne dezinfekcia mestskej vodovodnej siete.

Zdroj infekcie Legionellami sa zisťuje

Hygienici pátrajú po zdroji nákazy, ale ten zatiaľ zostáva neznámy. Po rokovaní ministerstvo zdravotníctva na sociálnych sieťach oznámilo, že variant obecného vodovodu ako zdroja nákazy sa overuje.

Prebieha epidemiologické šetrenie na zistenie zdroja nákazy a ďalšie protiepidemické aktivity vrátane kontrol a odberu vody pre laboratórne vyšetrenie. Sanepid informoval, že doteraz bolo odobratých 56 vzoriek vody na testovanie z vodovodného systému v Rzeszówě, okrese Rzeszów a Ropczyce-Sędziszów. Najprv boli odobraté vzorky na všeobecných odberných miestach v meste a potom boli odobraté vzorky z domovov infikovaných ľudí.

Výsledky rozborov vzoriek vody majú byť k dispozícii v pondelok.

Čo je baktéria Legionella a ako sa chrániť?

Legionelly môžeme bežne nájsť vo vodnom prostredí, v pôde av systémoch, ktoré pre svoju funkciu používajú vodu. Najčastejšie sa množia v klimatizačných zariadeniach, vzduchotechnike av potrubných systémoch s nedostatočnou cirkuláciou vody, ktorá umožňuje rast biofilmom.

K nákaze Legionellou dochází pomocí kapének

K nákaze Legionellou dochádza pomocou kvapôčok

Legionella je vnútrobunkovým parazitom, ktorý vniká do ľudských buniek kde sa naďalej množia. Legionella napáda dýchacie cesty a spôsobuje akútny zápal pľúc, ktorý môže pretrvávať týždne (1. Legionárska choroba). Miernejším variantom infekcie je chrípkové ochorenie sprevádzané bolesťami hlavy a svalov, ktoré sa ale zaobíde bez postihnutia pľúc a spravidla je vyliečené do týždňa (2. Pontiacká horúčka).

K nákaze dochádza vo väčšine prípadoch vdýchnutím vzduchu, obsahujúceho legionelly v drobných kvapôčkach vody (aerosól). Ten sa tvorí všade tam, kde tečie alebo sa mieša voda, prípadne je generovaný mechanickými zariadeniami. Viac na >> Legionella a zdravie.

Prípad ako je táto epidémia Legionelly v Podkarpatskom vojvodstve dokazuje zlý systém kontrol kvality vody a nedostatočnú dezinfekciu vody.

Nechaj odpoveď

Váš email nebude zverejnený. Povinné polia sú označené *