Legionella zistená aj vo Veľkopoľsku na opačnom konci krajiny, ako je aktuálna epidémia

,

Až pred pár dňami sme informovali o prípadoch nákazy legionelózou v Rzeszówe. Nový týždeň priniesol nové informácie. V nedeľu bol zaznamenaný prvý prípad infekcie legionelou v susednom Malopoľsku a vo Veľkopoľsku na opačnom konci krajiny. Súvisia tieto udalosti?

Legionella vo Veľkopoľsku na opačnom konci krajiny

V nemocnici v Ostrów Wielkopolski (Veľkopoľsko) boli zistené dva prípady infekcie legionelou u manželského páru: 53-ročného muža a 54-ročnú ženu.

Podľa TVN24, doktora Adama Stangreta zo zariadenia Ostrów, nebol priebeh infekcie závažný.

„Títo ľudia boli prijatí pred niekoľkými dňami s vysokou horúčkou, bolesťami pohybového aparátu a hlavy. Testy potvrdili vysoké zápalové parametre a príznaky zápalu pľúc. Testy moču preukázali prítomnosť baktérií legionella. V dôsledku nasadenej liečby sa stav pacientov veľmi zlepšil, dnes budú absolvovať kontroly, informovala lekárka.
Pár bude čoskoro prepustený domov. Podľa lekárskeho rozhovoru sa v poslednej dobe na Podkarpatí nezdržiavali.
Legionella w Małopolsce

Legionella v Malopoľsku, Lubline a Podkarpatí

Další člověk nakažený legionellou v Podkarpatí zemřel . Ide o 91-ročnú obyvateľku Rzeszówa, ktorá zomrela v nedeľu. O ďalších troch úmrtiach ľudí nakazených legionelou informovala v pondelok hygienická a epidemiologická stanica v Rzeszówě. V celej krajine zomrelo celkom 11 ľudí.

Prvý prípad infekcie legionelou bol v Malopoľsku zistený v nedeľu. Podľa zistenia rádia RMF FM ide o pacientku jedného z opatrovateľských domov, ktorá bola vo vážnom stave prevezená do nemocnice. Legionella bola zistená aj v Lubelskom vojvodstve.

Šírenie nákazy začala vyšetrovať aj kontrarozviedka ABW

Pracovníci vodárenského podniku v Rzeszówě počas víkendu vodovod preventívne dezinfikovali dvadsaťnásobne väčšou dávkou chlóru, než sa pridáva obvykle, a následne prepláchli, aby sa parametre vrátili do normálneho stavu.

Šírenie nákazy začala vyšetrovať aj kontrarozviedka ABW, ktorá preverila, či nejde o úmyselný zásah do vodovodného systému. Rzeszów je kľúčovým tranzitným uzlom pre medzinárodnú vojenskú pomoc Ukrajine. Podľa stanice Rádio RMF príslušníci ABW doteraz nenašli nič, čo by tomu nasvedčovalo.

Nechaj odpoveď

Váš email nebude zverejnený. Povinné polia sú označené *